Różne oblicza ogrodów na dachach

Ogrody na dachach to coraz silniejszy trend światowy, który u nas niestety zaliczył bardzo poważny falstart. Związane to było z tym, że pierwsze ogrody na dachu warszawa trudno było nazwać ogrodami. Były to co prawda przyjemne bardziej lub mniej tarasy dachowe, ale całym ogrodem były tam najczęściej nieliczne rośliny doniczkowe. Prawdziwe ogrody na dachach wyglądają zupełnie inaczej i mogą przybierać jedną z kilku form.

Ogród na dachu

Najpopularniejsze ogrody na dachu warszawa to po prostu ogrody, czyli rośliny posadzone na specjalnej nawierzchni stworzonej na dachu. Nie różnią się niczym od kawałka zieleni położonej poza budynkiem. Możliwe jest to dzięki wykonaniu specjalnego podłoża z drenażami, które jest w stanie odbierać wodę i podtrzymywać rośliny. Czasami projekty architektoniczne pozwalają na to, by po prostu nawieźć na dach sporą ilość ziemi i stworzyć poletko umożliwiające normalne działania. Takie same jak w każdym innym ogrodzie. Jest to rozwiązanie drogie, ale niesamowicie przyjemne dla mieszkańców.

Ogrody w walce ze smogiem

Druga, coraz bardziej popularna opcja, to ogrody nastawione na walkę z zanieczyszczeniami produkowanymi przez miasto. Smog i inne problemy spowodowane są w dużej mierze przez brak filtrujących roślin i ogrody na dachu warszawa. Takie ogrody są nastawione nie tyle na bezpośrednie uprzyjemnianie życia mieszkańcom, co na robienie tego w sposób pośredni. Realizowane jest to na dwa sposoby. Po pierwsze, rośliny na dachy i pnące się po budynku, co w takich zastosowaniach jest standardem, wyłapują pyły i toksyczne substancje z powietrza. Co więcej, są w stanie zwiększyć ilość tlenu w powietrzu i poprawić poziom wilgotności powietrza. Warunki w mieście stają się po prostu bliższe temu, co jest dla nas optimum biologicznym i do czego powinniśmy zawsze dążyć.

Dodaj komentarz